
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 6.2 V |
| Tolerance | 3 % |
| Length | 3.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 7 Ω |
| Working Voltage | 6.2 V |
| Output Current | 40 mA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Zener Voltage | 6.2 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 20 mA |
| Reverse Current | 500 nA |
| Voltage Tolerance | 2.535 % |
| Zener Current | 500 nA |
| Schedule B | 8541100050 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1835
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08468
Ext.Price$0.08468
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08468 | $0.08468 |
| 10 | $0.04234 | $0.42340 |
| 50 | $0.03813 | $1.90650 |
| 100 | $0.03434 | $3.43400 |
| 500 | $0.03179 | $15.89500 |
| 1000 | $0.02943 | $29.43000 |
| 3000 | $0.02724 | $81.72000 |
| 5000 | $0.02342 | $117.10000 |
